סכמה תרפיה

התחלתי ללמוד סכמה תרפיה לפני כארבע שנים ומאז מרגישה  שזו הפכה להיות השפה הטיפולית שלי בקליניקה. אני מוצאת שיש בגישה זו שילוב של עבודה קוגנטיבית וחוויתית - שילוב מנצח!
החלק הקוגנטיבי מייצר המשגה חשובה למטופל אודות  הצדדים השונים בתוכו, אשר מפעילים אותו ומשפיעים על האופן בו הוא מרגיש, חושב ומתנהג - כלפי עצמו וכלפי אחרים. אנסה לתאר כאן בקצרה את מהות הגישה -  

סכמה תרפיה הינה גישת טיפול אינטגרטיבית שפותחה ע"י ג'פרי יאנג, במטרה לתת מענה למטופלים המתקשים לנהל את יחסיהם הבינאישיים, מוצאים עצמם במעגלים חוזרים של תבניות קשר בלתי מתגמלות ולא אחת תפקודם נפגע בשל דפוסי התנהגות מכשילים. 


סכמה תרפיה מציעה מגוון עשיר של התערבויות טיפוליות (טכניקות קוגנטיביות, דמיון מודרך) המקדמות שינוי ברמה התנהגותית וקוגניטיבית כמו גם ברמת עומק של דיאלוג רגשי מתקן עם דמויות התקשרות משמעותיות. הרבה ממה שנכתב מעלה על פיתוח התבוננות עצמית וזיהוי דפוסים מכשילים מתרחש דרך העבודה הממוקדת בגישה זו.

מהי סכמה?

תבנית שמאפיינת את האדם במישור ההתנהגותי, הרגשי והקוגניטיבי שלו. ניתן לדמות את הסכמה למשקפיים אשר האדם רואה דרכם את העולם באופן הייחודי לו ואשר גורם לו לקשיים במישורים אישיים ובמערכות היחסים שלו הסכימות התפתחו במהלך  הילדות והנעורים כאשר צרכי הבסיס לא סופקו וכתוצאה מזה היחיד פיתח צורות התמודדות שונות כדי לא להרגיש את החסר והכאב.

מתוכן נובעים "מצבי עצמי" (modes) מגוונים, בהתאם לסכמה המסוימת. כיום אנו משתמשים יותר בשפה של מצבי עצמי בתוך הטיפול ולומדים בתוך הטיפול לזהות אותם. נתבונן יחד באופן פעולתם ודרך עבודה קוגנטיבית וחוויתית בחדר ניצור חוויות חדשות שמסייעות לשינוי האיזונים שהיו עד כה בין מצבי העצמי השונים. בדרך זו, בעצם מתחש שינוי מהותי באופן בו המטופל מבין את עצמו, בהבנה של למה הוא זקוק ברגע נתון והגברת יכולת הבחירה מתוך מודעות בהירה יותר (ולא לפעול באופן אוטומטי כפי שהיה עד כה). כפסיכולוגית קלינית, אני מוצאת שהמטופלים נהנים ונעזרים מאד במוחשיות של הגישה, שכמו נותנת צורה ושם מוגדר לכל הדברים שקורים להם בתוכם. 

 

בשנים האחרונות זכתה הגישה לתיקוף מחקרי מרשים בכל הנוגע ליעילותה הרבה בטיפול בהפרעות אישיות קשות. מחקרים חדשים מצביעים על יעילותה של הגישה עם אנשים הסובלים מדיכאון כרוני, עם מטופלים אנטי-סוציאליים, ועם אלו הסובלים מפוסט-טראומה. כמו כן, משתמשים בסכמה-תרפיה בטיפול זוגי ובטיפול קבוצתי.